مهارت‌های ده‌گانه زندگی

مهارت‌های ده‌گانه زندگی

یادگیری مهارت‌های ده‌گانه زندگی به شما کمک می‌کند تا بهترین ورژن از خود واقعی را به نمایش بگذارید.

 
دوره‌های عمومی، هدیه گارنت به شما پس از آزمون استعدادیابی است، این دوره‌ها کاملا رایگان هستند.
برای شرکت در دوره‌های عمومی اول در گارنت عضو شوید و در آزمون استعدادیابی شرکت کنید.
 

یادگیری مهارت‌های ده‌گانه زندگی یکی از ضروری‌ترین مواردی است که والدین باید از کودکی به آن توجه نشان داده و فضای یادگیری را برای فرزندان خود مهیا کنند. انسان همواره برای معاشرت و توانایی سازگاری با تغییرات جامعه نیازمند آگاهی‌هایی است که ممکن است در مدرسه و خانه به آن توجه زیادی نشان داده نشود. 

مهارت‌هایی مانند مدیریت هیجان، مقابله با استرس، تفکر خلاق، تصمیم‌گیری و ... از جمله مواردی است که دانش‌آموزان باید از همان ابتدای کودکی با آن آشنا شوند.

دوران کودکی خود را به یاد آورید زمانی که معلم شما را به پای تخته فرا می‌خواند و استرس سرتاپای شما را فرا می‌گرفت. آیا می‌دانستید چگونه بر این مدل استرس و تنش‌ها غلبه کنید؟

آیا از همان سنین نوجوانی یاد گرفته‌اید تصمیمات خود را با همفکری خانواده و دوستان بگیرید، نه اینکه دیگران برایتان تصمیم‌ گیرنده باشند. در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که حتی برای انتخاب رشته و یا ازدواج نیز خانواده‌ها تصمیم‌گیرنده هستند و هنوز فرد به‌قدری رشد شخصیتی و استقلال فکری پیدا نمی‌کند تا بتواند بر شرایط پیش روی خود احاطه پیدا کند.
 


دوره مهارت ده‌گانه زندگی، دَری را به‌روی شما باز می‌کند تا ارزش‌ها، نقاط قوت و ضعف، تصمیم‌گیری و واقع‌بینی در زندگی را بیاموزید و با دید روشن مسیر رشدتان را پیش ببرید.هنوز هم افراد زیادی در سنین جوانی از مشکلاتی مانند خجالت‌کشیدن رنج می‌برند و نمی‌توانند دوستی برای خود پیدا کنند. 


آیا به‌یاد دارید در بیشتر کلاس‌های درسی که ما درس می‌خواندیم یک دانش‌آموز تنها و انزوا طلب وجود داشت که هیچ دوستی نداشت و هیچ‌کس نیز علاقه‌ای برای ارتباط با او پیدا نمی‌کرد؛ درحالی‌که او بسیار آدم خوبی بود. شاید خود شما آن فرد مورد نظر باشید، راه حل این موارد چیست؟ چگونه کسی پیدا می‌شود که در جامعه توانایی صحبت‌کردن و برقراری ارتباط را ندارد؟ عدم یادگیری مهارت‌های زندگی که جزو مهارت ده‌گانه است یکی از عوامل اصلی این شرایط است.


در این دوره شما یاد می‌گیرید در مواجه با کارهای گروهی چه رفتاری داشته و فرد تک‌بعدی نباشید. بسیاری افراد نه‌تنها در دوران تحصیل، بلکه زمانی‌که وارد یک حوزه‌ی شغلی می‌شوند؛ تحمل هیچ‌گونه انتقادی را ندارند و ممکن است در برابر هرگونه انتقاد سازنده جبهه‌گیری‌های تندی داشته باشند، این دوره به‌افراد یاد می‌دهد اکثر نگرش‌ها را درک کرده و نقش سازنده‌ی سایرین را در کارها به‌کار گیرند. همچنین شما یاد می‌گیرید در شرایط مختلف به‌ چه‌صورت انتقاد خود را بیان کنید. 


تمامی موارد مذکور در نگاه اول بسیار ساده و شاید بی‌اهمیت جلوه داده شود، اما شرایطی را تصور کنید که با یک رفتار غلط یا یک حرف و نگرش اشتباه بهترین موقعیت‌ها از بین می‌رود. بسیاری افراد از اینکه در مصاحبه‌های شغلی رد می‌شوند ناراحت هستند؛ اما آن‌ها اگر دوره‌ی مهارت ده‌گانه را گذرانده باشند بی‌شک می‌توانند رفتار ساختاریافته و قابل قبول‌تری از خود در طول تمام مراحل زندگی هم در مسیر تحصیل، شغلی، خانوادگی و دوستانه از خود به نمایش بگذارند. 

 

اگر می‌خواهید ده مهارتی را که به شکوفایی شما را در طول تمام مراحل زندگی از کودکی تا بزرگسالی کمک می‌کند، یاد بگیرید؛ می‌توانید در دوره مهارت‌های ده‌گانه زندگی شرکت کنید.              


دستاوردهای این دوره
  • خودآگاهی
  • همدلی
  • مهارت تصمیم گیری
  • مهارت مدیریت استرس
  • مدیریت هیجان
  • تفکر خلاق
  • مهارت تفکر نقادانه
  • روابط بین فردی
  • حل مساله
  • ارتباط موثر با دیگران