هوش ریاضی منطقی چیست؟ چطور آن را تقویت کنیم؟

هوش ریاضی منطقی چیست؟ چطور آن را تقویت کنیم؟

تا حالا به طور عمیق به صفت «باهوش» فکر کرده‌اید؟ چه چیزی باعث می‌شود این صفت را به یک فرد نسبت دهیم؟ باهوش بودن به چه چیزهایی بستگی دارد؟ تمام این موارد سؤال‌هایی هستند که ممکن است ذهن انسان را درگیر کند. هوش در انسان انواع مختلفی دارد. با توجه به منحصر به فرد بودن انسان‌ها، این هوش‌های چندگانه در افراد مختلف نیز میزان‌های متفاوتی دارد. هوش منطقی ریاضی یا Logical Mathematical Intelligence یکی از اصلی‌ترین انواع آن است که معمولاً زمان حل کردن یک مسئله به کمک انسان می‌آید. در واقع شما زمانی که به یک موضوع فکر می‌کنید یا برای حل کردن یک مسئله به دنبال بهترین راه‌حل هستید از هوش منطقی ریاضی خود استفاده می‌کنید. هوش منطقی ریاضی گاردنر که در نظریه هوش‌های چندگانه این پژوهشگر معروف معرفی شد در افراد مختلف به میزان متفاوتی وجود دارد. اما راه‌های مختلفی برای تقویت آن نیز وجود خواهد داشت. در ادامه این مقاله به بررسی تمام این موارد خواهیم پرداخت.

07 دی 1401

استعدادیابی کلیفتون| ۳۴ استعداد برتر هر انسان کدامند؟

استعدادیابی کلیفتون| ۳۴ استعداد برتر هر انسان کدامند؟

آزمون استعدادیابی کلیفتون دارای ۳۴ نوع هوش یا استعداد است که هر کدام از آنها مربوط به افراد خاصی می‌شود. با انجام این آزمون، نسبت به نقاط قوت خود آگاه خواهید شد و می‌توانید آنها را پرورش دهید. این ۳۴ هوش در ۴ دسته مجزا قرار می‌گیرد که هر فردی ممکن است ۵ نمونه از این هوش‌ها را دارا باشد.

11 آبان 1401

هوش درون فردی چیست؟

هوش درون فردی چیست؟

هوش درون فردی (Intrapersonal intelligence) هوارد گاردنر یکی از مهم‌ترین هوش های معرفی شده "نظریه هوش چندگانه گاردنر" است. او معتقد بود که قسمت‌های مختلف مغز، انواع هوش متفاوتی دارد و هوش درون فردی هم یکی از همین موارد است. او به کمک تحقیقات عصبی جسمانی (نوروفیزیکی) زیادی که انجام داد و مطالعاتی که درباره افراد اوتیسم داشت، توانست به این نتیجه برسد که برای کشف استعدادهای یک فرد علاوه بر بررسی ضریب هوشی (هوش منطقی، ریاضی) باید به انواع مختلف هوش هم توجه کرد.

04 شهریور 1401

نظریه هوش هشت‌گانه گاردنر

نظریه هوش هشت‌گانه گاردنر

هوارد گاردنر (Howard Earl Gardner) روانشناس رشد و استاد دانشگاه هاروارد، نظریه جالبی با عنوان هوش چندگانه (Theory of multiple intelligences) در سال ۱۹۸۳ مطرح کرد. این روانشناس عقیده داشت هوش یکی از عوامل مهم در پیشتر تحصیلی و یادگیری است و انسان‌ها از بدو تولد با ۸ هوش متولد می‌شوند. پیش از نظریه گاردنر، تمامی انسان‌ها هوش ریاضی (IQ) را به‌عنوان معیاری برای تعیین مهارت‌های یادگیری و توانایی‌های ذهنی می‌دانستند؛ این درحالی است که امروزه هوش معانی و دیدگاه‌های مختلفی دارد.

04 شهریور 1401

کودکان با هوش موسیقیایی چه ویژگی هایی دارند؟

کودکان با هوش موسیقیایی چه ویژگی هایی دارند؟

یکی از انواع هوش و استعدادی که هوارد گاردنر در کتاب "چارچوب ذهن: نظریه هوش‌های چندگانه" به آن پرداخته است، هوش موسیقیایی یا Musical intelligence است. این نوع هوش صرفا به معنی داشتن مهارت و توانایی در نواختن آلات موسیقی و آهنگسازی نیست، حتی افرادی که شغلی متفاوت از موسیقی و آهنگسازی دارند، ممکن است دارای هوش موسیقیایی باشند. هوش موسیقی از نظر گاردنر یعنی توانایی فرد در درک مفاهیم با استفاده از موسیقی.

04 شهریور 1401

چطور هوش کلامی (زبانی) فرزند خود را تقویت کنیم؟

چطور هوش کلامی (زبانی) فرزند خود را تقویت کنیم؟

فردی دارای هوش کلامی – زبانی بالا است که بتواند در موقعیت‌های متفاوت، زبان و گفتار را به شیوۀ مؤثر به کار گیرد. به این معنی که بتواند ایده‌های خود را از طریق گفتن یا نوشتن ، به راحتی انتقال دهد، مفهوم نوشته‌ها را به آسانی متوجه شود و به طور گسترده، از زبان و گفتار برای حل مسائل مختلف استفاده کند.

04 شهریور 1401